Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 επισκέφτηκε το σχολείο μας αντιπροσωπεία της SAPT  (η SAPT Hellas είναι αστική μη κερδοσκοπική φιλοζωική οργάνωση) με κάποια από τα εκπαιδευμένα σκυλιά της. Ενημέρωσε τις μαθήτριες της φιλοζωικής μας ομάδας, καθώς και της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας σε θέματα σχετικά με την υπεύθυνη ιδιοκτησία σκύλου (=κηδεμονία), ποιες είναι οι ανάγκες του σκύλου, πώς μπορούμε να γνωρίσουμε έναν αδέσποτο ή δεσποζόμενο σκύλο και να τον χαϊδέψουμε, τι πρέπει να προσέχουμε εάν ο σκύλος έχει κάποια δερματική πάθηση, πώς να μην προκαλούμε τα αμυντικά ένστικτα των σκύλων που συναντούμε στον δρόμο, ότι – ως υπεύθυνοι κηδεμόνες σκύλου – πρέπει να στειρώνουμε την σκυλίτσα μας αλλά και όταν πηγαίνουμε βόλτα τον σκύλο μας να συλλέγουμε τις ακαθαρσίες του, κλπ. Ακολούθησε βιωματικό κομμάτι με τις μαθήτριες να ανεβαίνουν κατά ομάδες στη σκηνή του αμφιθεάτρου και να προσεγγίζουν τους σκύλους με τον τρόπο που τους είχαν δείξει οι υπεύθυνες της SAPT.